Pražské Sdružení Jednoty Českých Právníků

5/5 based on 1 reviews

Úvod - Jednota českých právníků - Jednotaceskychpravniku.cz

Jednota českých právníků (JČP) je dobrovolnou stavovskouorganizací právníků všech profesí.

About Pražské Sdružení Jednoty Českých Právníků

Matěj Havelka se narodil 5. května 1809 v Žiteníně u Kopidlna.

Po absolvování gymnasia v Jičíně zahájil Havelka studia na pražské filosofické a právnické fakultě. Právní praxi započal u pražského magistrátu, poté působil v letech 1839-1841 jako provizorní magistrátní rada v Mirovicích, dále v Dobrušce a v Nymburce.

V průběhu praxe stihl Havelka psát i odborné články do časopisů Jurist a Themis, básně do Květů a Poutníka od Otavy. Další impuls mu přineslo seznámení se s Antonínem Strobachem, pod jehož vlivem začal studovat staré české právo a v r. 1847 přispívat do Pražských Novin rubrikou Právnické listy. Prostřednictvím Strobachova o čtyři roky mladšího kolegy ze staroměstského gymnasia Františeka Ladislava Riegra se Havelka záhy osobně poznal i s Františkem Palackým. V roce l848 pak byl na Palackého doporučení zvolen za okres a město Čáslav do říšského sněmu.

Po říjnové revoluci ve Vídni uprchl Havelka do Prahy, posléze zasedl v Kroměřížském sněmu. Ještě ve Vídni Matěj Havelka vystupoval s řadou pozměňovacích návrhů k návrhu poslance Hanse Kudlicha na zrušení poddanských povinností. Kromě prosazování konceptu zrušení poddanství za úplnou náhradu, však Havelka vystupoval na sněmu i v dalších záležitostech. I zde se mimo jiné znovu projevila Havelkova láska k mateřskému jazyku. Na sněmu i po něm zůstal Matěj Havelka blízkým spolupracovníkem Františka Palackého, což jej předurčilo i k tomu, aby v budoucnu patřil ke Staročechům.

Soudní reforma realizovaná v 50. letech 19. století umožnila Matěji Havelkovi přechod do justice. V r. 1850 se stal asesorem u okresního soudu v Rakovníku, v r. 1855 soudním adjunktem krajského soudu v Písku, kde pak postupoval na pozice radního sekretáře a rady.

Vrcholná etapa Havelkova života pak začala po Bachově pádu a po Říjnovém diplomu. Od počátku 60. let Havelka postupoval v soudcovské kariéře, aktivně se účastnil politického dění a v neposlední řadě stanul v čele roku 1864 založené Jednoty právnické. Již v r. 1863, tedy v roce účinnosti všeobecného obchodního zákoníku č. 1/1863 ř. z., byl Matěj Havelka jmenován radou při obchodním soudu v Praze, o čtyři roky později již radou vrchního soudu zemského. V r. 1869 byl jmenován zkušebním komisařem pro státní judiciální zkoušky.

Od jejího založení až do své smrti byl Matěj Havelka opakovaně volen starostou Jednoty právnické. V době vzniku Jednoty právnické byl o jednu generaci starší než Antonín Randa a jeho vrstevníci, kteří později v roce 1882 vytvořili pedagogický sbor české právnické fakulty Karlo-Ferdinandovy univerzity, byl navíc osobností všeobecně známou. Dalším důvodem volby byl Havelkův odborný zájem o rozvoj českého jazyka i právnické češtiny. Není divu, že pak „jako předseda Právnické Jednoty neúnavně působil k tomu, aby stala se pevným a živým střediskem právnictva českého. Se vzácnou pílí vedl záležitosti Jednoty plné čtvrt století, řídil její schůze, nabádal k činnosti a práci a účastnil se rokování až do vysokého věku“.

Havelkovy články lze nalézt v Právníku již od prvního ročníku, vydávaného r. 1861. Přispěl sem pak i v počátečních letech Jednoty právnické, aby časopis podpořil v době, kdy Jednota převzala jeho vydávání, posléze v desátém, osmnáctém a devatenáctém ročníku. Matěj Havelka se kromě toho podílel i na heslech Riegrova slovníku naučného, vydávaného v letech 1860-1874. V roce 1873 byly v Národní bibliotéce vydány jeho sebrané básně.

Naposledy do politického dění vstoupil Matěj Havelka po aktivním vstupu českých politiků do říšské rady po volbách v r. 1879, tedy v letech 1880-1885. Jako poslanec byl Havelka kromě jiného členem výboru k zákonu proti lichvě, předsedou výboru pro justici a také členem výboru pro jazykový zákon. I v tomto období vystupoval aktivně v Jednotě právnické. Zároveň s Antonínem Randou byl Matěj Havelka v r. 1880 zvolen do státního soudu, k čemuž zvolená deputace Jednoty právnické vyslovila oběma blahopřání. Zde působili do r. 1881. „Pro vzornou činnost svou vyznamenán řádem železné koruny a povýšen do stavu rytířského, potom jmenován c. k. dvorním radou a při odchodu na odpočinek obdržel řád Leopoldův.“

Matěj rytíř Havelka zemřel 19. června 1892 v Praze, pohřben byl na vyšehradském Slavíně.

Stanislav Balík

Jedná se o zkrácenou verzi příspěvku, který autor publikoval ve Zpravodaji Jednoty českých právníků.

Contact Pražské Sdružení Jednoty Českých Právníků

Address :

Ovocný trh 587, 110 00 Staré Město, Czechia

Phone : 📞 +99
Website : http://www.jednotaceskychpravniku.cz/
Categories :
City : Staré Město

Ovocný trh 587, 110 00 Staré Město, Czechia
M
Maty B. on Google

Write some of your reviews for the company Pražské Sdružení Jednoty Českých Právníků

Your reviews will be very helpful to other customers in finding and evaluating information

Rating *
Your review *

(Minimum 30 characters)

Your name *