Praha-Běchovice center

4/5 based on 8 reviews

About Praha-Běchovice center

Svršek na koněspřežné dráze České Budějovice – Linec

Prvním krokem v železniční dopravě u nás byla v roce 1825 v jižních Čechách zprovozněná koněspřežní dráha spojující města České Budějovice, Linec a Gmunden. Dráha měřila 128 km a cesta mezi těmito městy trvala 14 hodin. V roce 1872 nahradily koně parní lokomotivy. Právě na této první veřejné železnici na evropském kontinentě můžeme najít prvopočátky konstrukce upevnění kolejnic na našem území.

Více stavebních památek na tuto trať se zachovalo v sousedním Rakousku. Příčina tohoto stavu je jednoduchá. Stavbu na našem území vedl Prof. Ing. František Antonín Gerstner, který budoval úsek v letech 1825 až 1828 velmi důkladně a respektoval již zásady pro železnici s parním provozem. Nevýhodou stavby z tehdejšího pohledu byla její značná finanční nákladnost. Pro neshody s akcionáři a opakované překračování nákladů na stavbu byl F. A. Gerstner odvolán a stavbu trati do Lince pak dokončil podstatně levněji v roce 1832 jeho zástupce Matyáš Schönerer. Výsledkem úspor však byla skutečnost, že již za necelých 40 let při přestavbě trati na parní provoz v letech 1868 až 1871 bylo nutno levněji postavenou část stavěnou Matyášem Schönererem natrasovat a postavit zcela znovu. V části postavené F. A. Gerstnerem bylo možno využít prakticky celou trasu i drážní těleso.

Na našem území bylo v letech 1976 a 1977 prozatím obnoveno pouze několik metrů historického svršku koněspřežné dráhy u dnešní zastávky Bujanov a dále jeden krátký úsek na původním kamenném mostě. Na rakouském území se v roce 1996 podařilo uvést do provozu úsek dlouhý několik set metrů v okolí bývalé stanice Kerschbaum nedaleko státních hranic u Horního Dvořiště.

obr. 1 – železniční svršek koněspřežné dráhy na dochovaném původním kamenném mostě
obr. 1 – železniční svršek koněspřežné dráhy na dochovaném původním kamenném mostě

Nádraží koněspřežné dráhy Kerschbaum se nachází v nejvyšším bodě původní trati v nadmořské výšce 709 metrů. Tady vlaky křižovaly a cestující mohli přestávku využít k obědu v první nádražní restauraci na evropském kontinentě.

obr. 2 – svršek koněspřežné dráhy u zastávky Bujanov
obr. 2 – svršek koněspřežné dráhy u zastávky Bujanov

V Kerschbaumu je možno se svést koněspřežnou dráhou po rekonstruovaném železničním svršku. Kolejnice jsou podle původního vzoru tvořeny pásky z kujného železa o průřezu 52 x 9 mm o délce 2,8 až 3,8 metru. Tyto pásky drží zápustné hřeby na podélných dřevěných prazích o délce až 7,6 metru. Původně se tyto prahy vyráběly z jedlového nebo smrkového dřeva. Podélné prahy jsou pak uloženy na otesaných příčně uložených kamenných kvádrech. Ve výřezech v kvádrech podélné prahy drží klíny z tvrdého dřeva a čepy. Vzdálenost – tedy rozdělení – příčných pražců je 1,9 metru, tedy jeden sáh.

obr. 3 – podoba kolejnice koněspřežné dráhy z roku 1825
obr. 3 – podoba kolejnice koněspřežné dráhy z roku 1825

Koleje vedené v městských ulicích se zadlážďovaly. Zde se používaly litinové žlábkové kolejnice upevněné rovněž na kamenné pražce, avšak tentokrát kolejnice držely litinové stoličky.

obr. 4 – kamenné pražce v muzeu koněspřežné dráhy v zastávce Bujanov
obr. 4 – kamenné pražce v muzeu koněspřežné dráhy v zastávce Bujanov

Na koněspřežné dráze České Budějovice – Linec nacházíme tedy první kolejnicová upevňovadla a drobné kolejivo u nás. Tyto součásti byly tehdy zastoupeny hřeby, dřevěnými klíny, čepy a litinovými stoličkami.

Contact Praha-Běchovice center

Address :

Mladých Běchovic, 190 11 Běchovice, Czechia

Phone : 📞 +8
Website : http://szdc.cz/
Categories :
City : Běchovice

Mladých Běchovic, 190 11 Běchovice, Czechia
J
Jan Vyhnálek on Google

Moc dobře se tu jezdí na kole a mám tu moc rád i sportovní hřiště kam si s kamarády vždy po jíždě na kole zase trochu zasportujeme ???
There is a lot of biking here and I also like sports ground where I have some fun with my friends after a bike ride ???
M
Milan Hospodarik on Google

Vlaková zastávka bez zázemí - toalety, prodej lístků atd. Zastávka je pěkná nová, ale bohužel počmáraná grafity. U zastávky je stanice BUSu a pochody navazují dále na chodník do Běchovic.
Train stop without facilities - toilets, ticket sales, etc. The stop is a nice new, but unfortunately stained with graffiti. There is a BUS station at the stop and the marches continue to the sidewalk to Běchovice.
J
Jiří Jindra on Google

Zastávka ČD umístěná a poněkud stranou hlavních komunikaci, omezené možnosti parkování. Ideální místo pro strat na cyklo nebo pěší výlet do Klánovického lesa a přilehlého okolí. Provoz z hlediska počtu cestujících je minimalistický , vlaková doprava z Prahy bez problémů v rámci PID.
ČD stop located and somewhat side of main roads, limited parking. An ideal place for cycling or hiking trips to Klánovický les and the surrounding area. Operation in terms of the number of passengers is minimalistic, the train transport from Prague without any problems within the PID.
M
Miroslav Mareš on Google

Bezbariérová vlaková zastávka "Praha-Běchovice střed". Nachází se asi 100 metrů od autobusové zastávky "Běchovice". Na obou nástupištích se nachází elektronická tabule, kde je zobrazena informace o vlaku, který přijede (čas, cílová stanice, ...). Nic víc ale tady asi nenajdete. Malá část zastávky je zastřešena (kvůli dešti/sněhu), ale není zde žádná budova, kam by se např. v zimě při čekání na vlak dalo schovat.
Barrier-free train stop "Praha-Běchovice střed". It is located about 100 meters from the bus stop "Bechovice". There is an electronic board on both platforms, where information about the train that will arrive is displayed (time, destination station, ...). But you probably won't find anything more here. A small part of the stop is covered (due to rain / snow), but there is no building where you can hide, for example, in winter while waiting for the train.
O
Ondřej Horák on Google

Železniční zastávka "moderní doby", kde sice je kde si sednout i schovat před deštěm ale člověk se před zimou neschovává. Jako pozitivum je určitě bezbariérový přístup, odjezdová tabule (avšak bez tabule se všemi vlaky a časy zpoždění) a také relativní čistota. Bohužel práce sprejerů jsou zde hojně zastoupeny a také člověk musí myslet na to, že zde vlaky projíždí rychlostí 160 km/h, tak aby nestal blízko nástupiště či se nelekl.
The "modern day" railway stop, where it is where to sit and hide from the rain, but the person is not hiding before the winter. As a positive, there is certainly a barrier-free approach, departure board (but without a board with all trains and delay times) and relative cleanliness. Unfortunately, the work of sprayers is abundantly represented, and one has to think that trains run at a speed of 160 km / h so it does not become close to the platform or is not afraid.
I
Ihor Fedorchenko on Google

Super
L
Libor Adam on Google

Ok
J
Josef Horvatovič on Google

Ok

Write some of your reviews for the company Praha-Běchovice center

Your reviews will be very helpful to other customers in finding and evaluating information

Rating *
Your review *

(Minimum 30 characters)

Your name *